Temel Avantajlar

 

Proses Uyumluluk

Zamak alaşımları ile her türlü dökümde kalite ve miktarsal talepler layıkıyla karşılanabilir. Yüksek adetli hassas enjeksiyon döküm en uygunu olmakla birlikte, tüm döküm yöntemleri için uygundur.

Hassas Tolerans

Zamak alaşımları diğer metallere ve plastiklere gör daha hassas  toleranslarda üretilebilirler. Bu sebeple, sıfır işleme, net şekil  dökümü en avantajlı yönlerinden biridir.

Mukavemet ve Düktilite (süneklik)

Zamak alaşımları yüksek mukavemet değerleri sağlar . Ayrıca yüksek sünekliği sayesinde,  eğerek ezerek şekillendirmelere ve montajlanmaya uygundur.

Tokluk (mukavemet+süneklik)

Zamağın mukavemet ve dayanıklılık değerlerine ulaşan çok az metal vardır. Darbe direnci, alüminyum döküm, plastik,  ve gri dökme demirden yüksektir.

Rijitlik  şekli koruma

Çinko alaşımları, elestasite modülü karakteristiği ile, diğer dökülebilir malzemelere denk bir özellik sunar.

Kıvılcımlanmama

Zamak alaşımları kıvılcımlanmaz, bu nedenle tehlikeli ortamlara uygundur. Madenler, tankerler rafineriler, bu ortamlara örnektir.

Yağlama özelliği

Çinkonun mükemmel yağlama yeteneği sayesinde, birçok uygulamada burçlar ve aşınmaya karşı geçmeler elimine edilebilir. Örneğin ağır sanayii de çinko bronzdan daha iyi performansa sahiptir.

Son yüzey uygulamaları kolaylığı 

Çinko -zamak- döküm, parlatma, boyama, kromaj, anodizasyon ve boyaya çöküm sonrası hazır haldedir. Uygulamalar, diğer metallere göre daha ekonomik ve kolaydır.

İnce cidar döküm

Dökümde yüksek akışkanlığı sayesinde, diğer döküm proseslerinin ötesinde ince kesitlerde döküme izin verir.

İşlenebilirlik

Hızlı ve sorunsuz işlenebilme özelliği sayesinde, takım ve tezgah maliyetlerinde avantaj sağlar.

Düşük enerji maliyetleri

Düşük ergime sıcaklığı sayesinde diğer metallere göre döküm ve ergitmede daha az enerji maliyeti ve kapasite ihtiyacı yaratır. 

Uzun Kalıp ömrü

Düşük döküm sıcaklığı sonucu daha az termal şok ve daha uzun kalıp ömrü sağlar. Örneğin Alüminyuma göre 10 kat ömre sahiptir. Burada alüminyumun demire olan isteğini de unutmamak gereklidir.

Temiz ve geri kazanabilir

Çinko alaşımları, mevcut en temiz ergitlerek proses edilen metaldir. Toksik değildir. Her tür fire ve hurdası, verimli bir şekilde geri kazanılabilir. 

Ses sönümleme

Zamak döküm ses sönümleyicidir. Bu nedenle hareketli mekanik parçalarda kullanılması avantajlıdır. Zincir veya uzluktan kumandalı pencere sistemleri sistemlerinde kullanılabilir.